گزارش خبرگزاری موج: وقتی توسعه‌های بی برنامه ویرانی ساز می شوند

 

۲۸ شهریور ۱۳۸۹ (۸:۱۴ق.ظ)
موج گزارش می‌دهد: وقتی توسعه‌های بی برنامه ویرانی ساز می‌شوند خبرگزاری موج - گروه استان‌ها / اصفهان

کار و تلاش، جوهره زندگی و ادامه آن به هر روی دلپذیر و زیبا است. در این میان، فعالیت در بخش کشاورزی شیرینی دیگری دارد.

اگرچه کشاورزی و کشاورز به دو مؤلفه آب و خاک نیازمند و این دو برای پیشرفت بخش کشاورزی، وابستگی خاص به یکدیگر دارند، اما با توجه به این که در سال‌های اخیر مشکل آب خود به عنوان یک معضل اساسی برای کشور و استان مطرح شده است، باید طرح‌های توسعه نیازمند آب، با دقت عمل ویژه ای انجام شوند.
فلات مرکزی ایران سرزمینی خشک با ارتفاع بارش کم است. در زمان‌های دور، مردم این منطقه به جهت غلبه بر این مشکل، اقدام به حفر کاریز می نمودند، به گونه‌ای که تمدن ایرانی، تمدن کاریزی لقب یافت. با در نظر گرفتن این موضوع، استفاده از کاریز در استان اصفهان به ویژه در جنوب شهرضا و در روستاهای کهن آن قابل توجیه می‌شود.
در این میان، هر از گاهی در برخی مناطق کشور و همچنین استان اصفهان شاهد اجرای طرح‌های به ظاهر توسعه ای و در عین حال بدون برنامه‌ای هستیم که متاسفانه مورد تاکید برخی مدیران شهرستانی قرار گرفته و در صورت اجرا، خسارت‌های جبران ناپذیری را به دنبال خواهند داشت.
طرح ایجاد قطب دام و طیور شهرضا که مجوز آن در دهه 70 تنها به عنوان یک مجتمع دامپروری با مساحت کمتر از 400 هکتار صادر شده از جمله این طرح‌ها است که از سال 85 پس از نامه وزارت بهداشت مبنی بر انتقال دامداری‌ها به خارج از شهرها، به عنوان یک طرح توسعه 921 هکتاری مورد تاکید فرماندار و برخی مدیران دیگر شهرستان با عنوان کمیسیون ماده 13 قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، زمین فعلی در نظر گرفته شده برای قطب دام و طیور شهرضا نه تنها شرایط مناسب برای ایجاد این فضا را ندارد، بلکه در صورت احداث، ویرانی‌هایی را به دنبال خواهد داشت که جبران ناپذیر خواهد بود.
اگرچه با وجود مستنداتی که ارائه خواهد شد، مجریان طرح عملیات اجرای ساختمان‌های این مجموعه را آغاز کرده و حتی اقدام به حفر چاه برای برداشت آب نیز نموده‌اند، اما امید است با توضیحاتی که ذیلا بدان‌ها پرداخته خواهد شد، مسئولین استان اقدامات لازم را جهت جلوگیری کامل از اجرای این طرح و همچنین برخورد با تخلف‌های صورت گرفته، انجام دهند.
بر اساس مستندات موج، اولین و مهمترین تهدید این مجموعه برای شهرستان شهرضا و به دنبال آن، استان اصفهان،که باید مدیران وقت اداره جهاد کشاورزی استان اصفهان به دلیل واگذاری زمین بدون استعلام از آب منطقه‌ای پاسخگو باشند، تامین آب قطب دام و طیور شهرضا است.
ریاست وقت سازمان جهاد کشاورزی در تاریخ 10 بهمن ماه سال 86 پس از تأکید فراوان فرماندار شهرستان شهرضا، اقدام به واگذاری زمین به متقاضیان برای این طرح می‌نماید. طرحی که نیازمند حداقل تامین آبی بالغ بر 32 لیتر در ثانیه است، در حالی که این منطقه حتی در تامین آب کشاورزان خود در سال‌های اخیر که از آن به عنوان بحران خشکسالی نام می‌برند، با مشکل مواجه است!
جالب‌تر آن که بر اساس مستندات، علیرغم اعلام شرکت آب منطقه‌ای به عنوان نماینده وزارت نیرو طی 3 نامه به ترتیب در بهمن ماه سال 88، فروردین و اردیبهشت سال 89 مبنی بر نبود پتانسیل لازم در منطقه برای تامین آب مجموعه قطب دام و طیور، مسئولین شهرستان بدون توجه به هشدارهای داده شده، طرح را همچنان مورد تاکید مجدد قرار داده‌اند.
البته پس از مکاتبات فراوان با آب منطقه‌ای، فرماندار شهرضا اقدام به برگزاری جلسه مدیریت بحران در تاریخ 7 اردیبهشت سال 89 با حضور مدیر عامل آب منطقه‌ای، نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی و تعدادی دیگر از مدیران حوزه‌های مربوطه و کشاورزان منطقه می‌کند که این جلسه بر اساس صورت جلسه موجود با 2 مصوبه به کار خود پایان داد.
هرچند صورت جلسه به امضا همه حاضران رسیده است، اما یک هفته پس از جلسه و در تاریخ 13 اردیبهشت ماه سال جاری، اداره جهاد کشاورزی استان در نامه‌ای به معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی، موضوعی را عنوان می‌کند که متاسفانه در مصوبات جلسه مدیریت بحران که به تایید مسئولین رسیده، وجود ندارد.
در این نامه آمده است: با توجه به وجود اعتراضات ساکنین روستاهای مجاور طرح و مکاتبات انجام شده، موضوع در تاریخ 7 اردیبهشت ماه در کمیته بحران شهرستان شهرضا طرح شد و پس از بحث و تبادلات نظر در این خصوص، پیشنهاد شد کمیته‌ای متشکل از نمایندگان سازمان جهاد کشاورزی استان و شرکت آب منطقه‌ای و با محوریت فرماندار شهرستان، مجددا وضعیت محل اجرای پروژه از نظر موقعیت و آب‌های زیر زمینی بررسی شده و راهکارهای مناسب اتخاذ گردد و ضمن محدود نمودن پروژه و تقلیل ظرفیت‌ها با رعایت فواصل قانونی با نزدیک ترین روستا و در صورت عدم ایجاد خسارت به آبدهی قنوات مجاور، نسبت به تامین بخشی از آب مورد نیاز پروژه از طریق آب‌های زیرزمینی و بخشی نیز از طریق لوله کشی شهری اقدام گردد، در غیر این صورت تغییر محل اجرای پروژه در دستور کار قرار گیرد.
نکته‌ای حائز اهمیتی که باید مسئولین باید بدان توجه داشته باشند، این که در این طرح نام خانواده‌ها شهدا، جانبازان جنگ تحمیلی و افراد تحصیل کرده رشته کشاورزی برای ایجاد شغل پایدار ذکر شده، این در حالی است که باید دید آیا به واقع این اشتغالزایی برای افرادی که نام آنها در این طرح عنوان شده است، در حال انجام و پیگیری است یا این که به نام خانواده شهدا و به کام دیگران قرار است انجام شود؟
با تمام این اوصاف، تاکید 4 ساله فرماندار و برخی از مدیران شهرضا بر احداث قطب 921 هکتاری دام و طیور با تسهیلات بیش از 700 میلیارد ریال جای تعجب دارد.
سوال‌های زیادی پیرامون این پروژه مطرح است. آیا مجتمع 900 هکتاری که نیاز به 32 لیتر آب در ثانیه دارد، افت سطح آب‌های زیرزمینی منطقه را موجب نمی‌شود؟ آیا قرارهای تامین آب از محل دیگری انجام خواهد گرفت؟ آیا مشکلات کشاورزان جنوب شهرضا رفع خواهد شد یا به دلیل بی آبی، راهی شهر می‌شوند و باز هم مهاجرت، حاشیه نشینی و بز‌ه‏های اجتماعی را با توجه به موقعیت حساس شهرستان شهرضا خواهیم داشت؟
گفتنی است در این گزارش به دلیل محدودیت، تنها بخشی از مستندات موجود و اعتراضات، ذکر شده است که امید است با پاسخگویی به موقع مسئولین مربوطه و جلوگیری از اجرای این طرح، با توجه به مخالفت‌های قانونی دستگاه‌های ذی ربط، نیاز به انتشار دیگر مستندات نباشد.

در پایان خاطرنشان می‏سازد خبرگزاری موج آمادگی دارد ضمن استماع سخنان تمام ذینفعان و افراد دخیل در این مساله، نقطه نظرات آنان را با ارائه مستندات در پرتال خبرگزاری موج پس از تایید کارشناسی درج نماید.
/ 0 نظر / 10 بازدید