پوستینی کهنه دارم من(2) عکس هایی از کبوتر خانه های منظریه شهرضا

این قسمت را با یادی از نویسنده کتاب برج کبوتر های اصفهان آقای علی چیت ساز آغاز می کنم . ایشان با نوشتن و انتشار این کتاب قدمی بزرگ در راستای معرفی میراث فرهنگی اصفهان بویژه روستاهای استان اصفهان برداشت. در قسمت های بعد کتاب ایشان و دیگر آثار مربوط به کبوترخانه را معرفی می نمایم. اکنون تعدادی -از عکسهای کبوترخانه های  منظریه شهرضا و روستاهای زیارتگاه، اسفه، سولار - را  منتشر می نمایم و در قسمتهای دیگر با ویژگیهای این آثار گرانقدر آشنا می شویم:

الف -عکسهایی از کبوترخانه های منظریه (عمروآباد، اسفه سالار و.....)و روستاهای جنوب شهرضا

 

عکس شماره (1) تا عکس شماره (4)

کبوترخانه هایی واقع در روستای زیارتگاه این کبوتر خانه ها در گذشته منبع تامین کود باغها بوده است.

عکس شماره (1)

 

عکس شماره (2)

 

عکس شماره (3)

 

 

عکس شماره (4)

 

عکس شماره (5) تا عکس شماره (9)

این مجموعه کبوتر خانه های روستای اسفه را نشان می دهد کبوتر خانه های روستای اسفه از مرتفع ترین کبوتر خانه های ساخته شده در باغهای شهرضا و اصفهان است. به گونه ای که هنگام عبور در جاده ی اصفهان - شهرضا  دیده می شوند. این کبوتر خانه های زیبا در حال از بین رفتن هستند و همانگونه که در عکس شماره32 می بینید یکی از آنها خراب گردیده است. و سزاوار است مسئولینی که در مقابل همین برجها بزرگترین پارک جنوب استان را می سازند. اندک توجهی هم به این کبوتر خانه بنمایند. 

عکس شماره (5)

 

عکس شماره (6)

 

عکس شماره (7)

 

عکس شماره (8)

 

 

عکس شماره (9)

 

عکس شماره (10)

  تمامی انواع برجهای کبوترخانه در سطح فوقانی و میانی برج دارای یک کمربند گچی و تزئینات آجری در بالای برج هستند و دلیل اصلی ایجاد آنها مصون داشتن کبوتران از آفاتی چون: مار و موش و جغد و غیره است.

 

عکس شماره 11 و 12

  کبوتر خانه اسفه سالار که در بافت قدیم محله اسفه سالار شهر منظریه است. دو کبوتر خانه که گویا نقش دو برج دیده بانی را هم بر دوش داشته اند. و به گفته ی مرحوم حسینعلی سلیمانی راهی پنهانی بین این دو کبوتر خانه وجود داشته است. این دو برج کبوتر با مشخصات ذیل در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.  

برج کبوتر اسفه سالار منظریه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، شهر منظریه، محله اسفه سالار، پشت مسجد امیرالمومنین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۲۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

برج کبوتر رودخانه اسفه سالار منظریه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، شهر منظریه، محله اسفه سالار، در جوار رودخانه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۲۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید


عکس شماره (11)

 

عکس شماره (12)

  

مجموعه عکسهای شماره 13 تا 21 مربوط به کبوتر خانه عمروآباد است. این کبوتر خانه در بافت مرکزی قلعه قدیم عمروآباد قرار دارد و در مواردی از آن به عنوان مکان دفاعی استفاده می کرده اند. پدر بزرگ حقیر مرحوم حاج علی اکبر عسگری برای اینجانب نقل می نمود که:

«در قحطی های اواخر دوره ی قاجار و به طور مشخص سال 1288 هجری  شمسی که نا امنی و غارت در تمام مناطق مرکزی ایران رواج داشته است.  اردوی غارت گران به روستاهای شهرضا هجوم می آوردند. مردان عمروآباد  و چند روستای مجاور با اسکان زنان و کودکان در برج عمروآباد و یاری سادات هاشمی بویژه مرحوم سید محمد حسین هاشمی و فرزندش میرزا محمد صادق -  که از روحانیون سرشناس منطقه  در همان زمان بوده اند-  و پرداخت مبلغی  گزاف مانع تجاوز به نوامیس خود شدند.» این کبوتر خانه در دهه ی هشتاد رو به خرابی می رفت( تصاویر19 تا 21) که با اقدامات جمعی از دوستداران میراث فرهنگی و مسئولین بویژه: 1- نماینده محترم شهرضا جناب دکتر حیدر پور 2-فرماندار وقت شهرضا آقای رضا شهرضا 3-شهرداری منظریه در زمان تصدی آقای انصاری و شورای شهر 4- ریاست انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایران جناب مهندس آذری 5- فعالیت و پیگیری های آقایان محمد علی دادخواه و مسعود عسگری با مشخصات ذیل در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسید و تا حدودی تعمیر گردید.

« برج کبوتر عمروآباد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، شهر منظریه، محله عمروآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۴۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.»

 

عکس شماره (13)

 

 

عکس شماره (14)

 

 

عکس شماره (15)

 

 

عکس شماره (16)

 

 

عکس شماره(17) 

 

 

 

عکس شماره (18)

 

عکس شماره (19)

 

 

عکس شماره (20)

 

عکس شماره (21)

 

عکس شماره (22) تا (25) مربوط به کبوتر خانه عمو غلام و عمو علی اکبر عسگری است. که در کنار کاریز بابوکان قرار دارد.

عکس شماره(22)

 

عکس شماره (23)

 

 

 

عکس شماره (24)

 

عکس شماره (25)

 

 

عکس شماره (26)

کبوتر خانه روستای وصف

 

 

عکس شماره (27)

کبوتر خانه ای در صحرای سولار

 

 

عکس شماره (28)

 

 

عکس شماره (29)

 نمای درونی کبوترخانه عمروآباد

 

عکس شماره (30)

 

عکس شماره (31)

 کبوتر خانه آباقر در صحرای بابوکان متاسفانه این دو برج کبوتر که در کنار یکدیگر بودند به دلیل جهالت و فقر فرهنگی در دهه ی هشتاد تخریب شدند. این عکس مربوط به سال 82 است.

 

عکس شماره(32) 

 تخریب کبوتر خانه

 

 

/ 3 نظر / 535 بازدید
جهانمردی

سلام خوشحالم که بالاخره یه همدرد پیداکردم هم در وبم و هم در هفته نامه خیلی من گفته ام ولی کم کم همه چیز روبه نابودی است با اینهمه نباید نسبت به قضیه میراث فرهنگی منطقه مان کوتاه بیاییم شما را در پیوند ها می گذارم [خداحافظ]

ممم

مرتیکه ی الاغ بی فرهنگ خودتی

مهدی باقری

خیلی جالب بود