سر تخت شاهی،بپیچد،سه کار(اظهارات مسئول اموردام جهادکشاورزی شهرضا)

در زمانی که کشاورزان معترض به حامیان طرح غیر قانونی قطب دام و طیور شهرضا بویژه مدیریت جهاد کشاورزی استان و شهرستان و فرماندار وقت شهرضا مراجعه می کردند بعضی از مسئولین ذی ربط دوگانه عمل می نمودند و یا مطالب بی ربطی در جواب معترضین می فرمودند که براستی مصداق این ابیات حکیم ابوالقاسم فردوسی است:

سر تخت شاهی بپیچد سه کار         نخستین ز بیدادگر شهریار

دگر  آنکه  بی مایه را بر کشد              ز مرد  هنرمند  برتر  کشد

سه دیگر که با گنج خویشی کند           به دینار کوشد که بیشی کند

 به عنوان مثال: در روز89/2/6 به مدیریت جهاد کشاورزی شهرضا مراجعه کردیم و پا مسئول امور دام جهاد کشاورزی شهرضا صحبت نمودیم و مخاطرات جدی قطب دام و طیور را به ایشان یادآوری کردیم اما از آنجا که رویه دیرین سرزمین ماست که اصحاب قدرت مردم  رادر عمل به حساب نمی آورند و حتی کار به جایی کشیده است که در ادارات دولتی طرح تکریم ارباب رجوع را اجرا می کنند جناب مهندس اباذری هم با ارائه پروانه حفر چاه ( پروانه های ذیل) در صدد بر آمد تا مراجعین را قانع نماید. واقعاً ایشان تفاوت پروانه و مجوز را نمی دانستند؟ یا مسائل دیگری در میان بود؟

پروانه اول حفر چاه است و مربوط به سال 1377 مدت اعتبار آن یکسال است و محل حفر چاه دو هزار متری شرق قنات محمدیه و یک هزار ششصد متری قنات گل سرخ (تل سرخ) قرار دارد.

پروانه دوم تغییر محل چاه است که در تاریخ88/3/24 صادر گردیده است محل چاه حدود4000 متری جنوب شرق چاه شرکت پاتله و 5200 متری جنوب شرق مادر چاه قنات نظرآباد و 3800 متری شمال غرب مادر چاه قنات سورون است عمق مادر چاه 50 متر است ولی شرکت پیشگامان دام و طیور بیش از 190 متر حفاری نموده است.

 

 

 همچنین مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا در مصاحبه ای که با خبرنگاران در مرداد 89 داشتند. باز هم بر خواسته ها و اقدامات نسنجیده قبلی خود اصرار داشتند متن زیر مصاحبه مسئولین جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا است:

تجهیز 600هکتاراز اراضی کشاورزی شهرضا به سیستم آبیاری تحت فشار

براساس پیش‌بینی امسال با توجه به اینکه در منطقه مهیار از آب کانال زاینده‌رود برای کشاورزی استفاده می‌شود میزان محصول برداشتی از این منطقه افزایش یابد. مهندس احسانی مسئول جهادکشاورزی شهرضا در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: کل اراضی کشاورزی شهرستان 16هزار و 500 هکتار است که 3100 هکتار آن باغ و بقیه مزارع و گندمزار با 8000 هکتار سطح زیر کشت بیشترین مساحت را به خود اختصاص داده است. وی اضافه کرد: بیش از 1700 هکتار از مزارع و باغ‌های منطقه کشاورزی مهیار با کانال آب زاینده رودآبیاری می‌شوند.احسانی افزود: بیش از 12هزار تن جو امسال توسط اداره تعاون روستایی شهرضا از کشاورزان خریداری شده است و پیش‌بینی می‌شود میزان گندم تولیدی شهرستان نیز به بالای 20 هزار تن برسد.وی گفت: متأسفانه در رویش آبیاری سنتی میزان هدر رفت آب بسیار بالا است و با توجه به اینکه بیشترین آب در کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، توجه به مصرف صحیح آن باید در رأس کار کشاورزان قرار گیرد و خوشبختانه در شهرضا با همکاری کشاورزان منطقه این امر تا حدودی تحقق یافته است به طوری که تا کنون بیش از 600 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به سیستم‌های آبیاری نوین مجهز شده‌اند.اباذری مسئول امور دام جهاد کشاورزی نیز در رابطه با ساخت شهرک دام و طیور شهرستان گفت: طرح قطب دام و طیور شهرستان مهمترین طرح در زمینه دام و طیور است که در زمینی به مساحت 921 هکتار در حال ساخت است و با پیشرفت فیزیکی بالای 30درصد در حال فعالیت هستیم. پیش‌بینی می‌شود با راه اندازی این طرح اشتغالزایی بیش از 1000 نفر از فارغ التحصیلان رشته‌های دامپروری و کشاورزی را در این زمینه داشته باشیم.کافی مسئول امور باغ‌های شهرضا نیز گفت: عمده‌ترین محصول باغ‌های شهرستان انار است که 1000 هکتار باغ انار بارده در شهرستان وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 18 هزار تن انار از این باغ‌ها برداشت شود.

/ 0 نظر / 12 بازدید