زنگ خطر به صدا درآمد؛ آب‌های زیر زمینی به منابع شور رسیدند

بحران آ‌ب‌های زیر زمینی با ورود منابع شور به آن‌ها، شدت بیشتری به خود گرفته است؛ کاهش نزولات جوی و خشکسالی موجب شده توازن سفره‌های زیرزمینی برهم خورد.

معاون حفاظت و بهره برداری سازمان آب منطقه‌ای استان اصفهان در این مورد به ایلنا گفت: هم اکنون سطح آب زیر زمینی ۱ تا ۱۲ متر افت دارد . به گفته “غلامحسین حیدرپور” سفره‌های آب زیر زمینی وارد منابع شور شده‌اند؛ این موضوع سبب انتشار نمک در زمین می‌شود در این صورت امکان کشت در زمین کشاورزی وجود ندارد..

او خاطرنشان کرد که برای کمتر کردن این بحران از ۲ سال پیش اقداماتی انجام شده که هم اکنون نیز ادامه دارد.

نصب کنتورهای هوشمند آب و برق در محل چاه‌ها از جمله این راهکارهاست که به گفته حیدر پور می‌تواند در برداشت غیر مجاز از چاه سهم به سزایی داشته باشد.

در همین حال “وحید عباس”، کارشناس ژئومورفولوژی، در مورد وضعیت ‌‌سفره‌های آب زیرزمینی اصفهان گفت: در شرایط کنونی به دلیل کاهش نزولات جوی وخشکسالی با حالت “برداشت بیشتر از دریافت” روبه روشده‌ایم و این موضوع توازن سفره‌های زیرزمینی را برهم زده و منفی کرده است.

وی با بیان اینکه مخازن زیرزمینی منابعی هستند که درطی قرنها و سالها تغذیه می شوند افزود: بهره برداری بیشتر از ظرفیت برابراست با تخریب ومرگ دائمی این مخازن، بنابراین باید از طریق مدیریت صحیح مصرف و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید به بحران این مساله کمک کرد و تلفات آب را به کمترین میزان رساند.

/ 1 نظر / 43 بازدید
FR

قنات انجا رو حاج علی اصغر کریمی کنده .[لبخند]