به کجا برم شکایت به که گویم این حکایت

 مدتها بود که می خواستم دلایل ایجاد تارنمای کاریزهای جنوب شهرضا را بنویسم از ابتدا هم به این سخت جانی گمانی نبود که  فردی بدون تخصص در موضوعی بتواند پیرامون یک موضوع که ابعاد تخصصی زیادی دارد مطالبی تهیه نماید. ولی اکنون بر این باورم که می توان با بهرگیری از تخصص دیگران و پایداری بر حق و حقیقت مانع تباهی و ویرانی و ظلم گردید. از این رو مهمترین علت و هدف ایجاد این تار نما،بیان ستمی عظیم است که بر انسان، میراث او و طبیعت می رود و از وجهی دیگر شرح ارزش عدالت است. عدلی که انسان مدرن امروز در جای جای جهان و بیش از همه در کشورهای جهان سوم به نحوه مخاطره انگیزی آن را به بازیچه گرفته است.در تبیین مفهوم عدالت و ظلم شهید مطهری (ره) این چنین می گوید:

«ما افراد بشر، فردی از نوع خود را که نسبت به دیگران قصد سوئی ندارد، به حقوق آنها تجاوز نمی کند، هیچ گونه تبعیضی میان افراد قائل نمی گردد، در آنچه مربوط به حوزه حکومت و اداره او است، با نهایت بی طرفی، به همه به یک چشم نگاه می کند، در مناقشات و اختلافات افراد دیگر، طرفدار مظلوم و دشمن ظالم است؛ چنین کسی را دارای نوعی از کمال (یعنی عدالت) می دانیم و روش او را قابل «تحسین» می شماریم و خود او را «عادل» می دانیم.

در مقابل، فردی را که نسبت به حقوق دیگران تجاوز می کند، در حوزه قدرت و اراده خود میان افراد تبعیض قائل می شود، طرفدار ستمگران و ستمکشان «بی تفاوت» است، چنین کسی را دارای نوعی نقص به نام «ظلم» و ستمگری می دانیم و خود او را «ظالم» می خوانیم و روش او را لایق «تقبیح» می شماریم.»
حال پس از ذکر سبب اصلی به ذکر دلایل دیگر می پردازم:

الف- حوضه  آبی قنوات جنوب شهرضا در چند دهه ی اخیر به کرات مورد تعرض افراد سودجو و با پوشش های گوناگون قرار گرفته است. بزرگترین هجمه ای که به این حوضه شد. طرح و ایجاد قطب غیر قانونی دام و طیور در دولت دهم و نهم بود. دولتی که افشای اسناد تخلفات میلیونی مدیران آن از طریق قوای مقننه و قضائیه و اجرائیه بدل به کاری مستمر گردیده است و الحمداله که در این سرزمین بحث پیشگیری و توجه به عواقب کار اصلا مطرح نیست از این رو با ایجاد و تاسیس این وبلاگ کوشش گردید که تا سرحد امکان  با این گونه طرحهای نسنجیده مقابله گردد. و عواقب مخرب آن و موارد مشابه بیان شود.

ب- در طی شش دهه ی گذشته اقدامات زیادی برای حفظ قنوات جنوب شهرضا انجام گردیده است لازم بود تا تلاشهای گذشته که حتما در آتیه نزدیک هم چراغ راه است در جایی محافظت شود وجایی بهتراز فضای مجازی برای حفظ و معرفی فعالیتهای سابق نبود.

پ-بی توجهی به سنن و قواعد طبیعی  و الهی ریشه بسیاری از ناملایمات و تنشهای اجتماعی است. اکنون بعد از طرح قطب دام و طیور سخن از ایجاد و احداث منطقه ویژه اقتصادی است. آیا مسولان ذی ربط از همین حالا فکر تامین آب و رفع عوارض محیط زیست را نموده اند؟ مطالب این وبلاگ هشداری است به مسولان تا تصمیمی صحیح بگیرند و بدانند مرد آخر بین مبارک بنده ای است.

ت- نسل جوان و نوجوان در ایران به دلیل عدم برخورداری از آموزش و پرورش مناسب با گذشته خود دچار انقطاع و بیگانگی گردیده است. آشنایی با میراث گرانقدر گذشتگان امری مهم و واجب است و قسمتی از جهت گیری مطالب کاریزهای جنوب شهرضا در این راستاست.

ث-دگرگونی های اخلاقی و یا بهتر بگویم سست شدن مبانی اخلاقی و رواج انواع مفاسد چون: زورگویی-پایمال نمودن حقوق یکدیگر- تخریب طبیعت و.... وجه رایج روزگار ماست در تصاویر زیر وجهی دیگر از ستم به یکدیگر را مشاهده می کنیم.یکی از اهداف این وبلاگ بیان این مطلب است که اگر همه از هم بدزدند چه می شود؟

 

 

 

 

 

 

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ٦:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/٢/٢
تبادل لینک - سیستم تبادل لینک اتوماتیک