اظهارات دادستان اصفهان به خبر گزاری مهر در رابطه با وقایع شرق اصفهان

 کد خبر: 2028726  

تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۱/۲۰ - ۰۹:۲۷

دادستان اصفهان به مهر خبر داد؛

احضار تعدادی از مدیران سابق وزات نیرو در پی اعتراض کشاورزان/ کسی در این ماجرا کشته نشد

تعدادی از مدیران وزارت نیرو در خصوص درگیری های اواخر سال گذشته کشاوزان در اصفهان به دادسرا احضار شدند.

قاضی محمدرضا حبیبی ، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت : از چهار روز قبل زاینده رود باز شده و از امروز آب در میان کشاورزان توزیع شد. متاسفانه عدم مدیریت مدیران سابق وزارت نیرو در اجرای قانون توزیع عادلانه آب، عامل اصلی در وقوع این مشکل بود.

وی افزود : وزارت نیرو باید آب را به گونه ای تخصیص می داد تا به افرادی که حق آبه دارند خسارتی وارد نشود. مدیران سابق این وزارتخانه به وظایف خود ، به خوبی عمل نکرده و باعث شدند هزینه سنگینی به نظام وارد شود.

دادستان اصفهان تاکید کرد : با شکایت کشاورزان پرونده ای در شعبه بازپرسی در دادسرای اصفهان تشکیل شده و برخی مدیران سابق وزارت نیرو از سوی بازپرس به دادسرا احضار شده است.

قاضی حبیبی خبر کشته شدن چند کشاورز در این ماجرا را رد کرد و گفت : در این اتفاقات چند تن مجروح شدند اما فردی کشته نشد.

وی از بازداشت افرادی که خط لوله یزد را تخریب کرده بودند خبر داد و گفت : این افراد با سپردن قرار تامین در حال حاضر آزاد هستند و به اتهام آنها در دادسرا رسیدگی خواهد شد.

این مقام قضایی خاطر نشان کرد، به شکایت مصدومان نیز در دادسرا نظامی رسیدگی خواهد شد. در حال حاضر با هماهنگی مسوولان استان ، آرامش نسبی در منطقه برقرار است و با اقدامات صورت گرفته امیدواریم در آینده شاهد تکرار این اتفاقات نباشیم.

گفتنی است، در آخرین روزهای سال گذشته تعدادی از کشاورزان شرق استان اصفهان در اعتراض به حق آبه خود و انتقال آب زاینده رود به یزد ، اقدام به تخریب خط لوله انتقال آب به یزد و تجمع کردند که با دخالت پلیس و قول مسوولان استان این ماجرا پایان یافت.

 

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ٧:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢۱

روز جهانی آب

 و جَعَلْنا مِنَ الماءِ کُلَّ شَی‏ءٍ حَی

و هر چیز زنده‏ای را از آب پدید آوردیم

روز جهانی آب، نخستین بار در سال 1992، در بیست و یکمین دستور جلسه کنفرانس (محیط زیست و توسعه سازمان ملل ) در شهر ریودوژانیرو _ برزیل رسما مطرح شد.
در این کنفرانس، از همه کشورها خواسته شد برای اجرای بیانیه 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم درباره آب اختصاص دهند و از طریق پخش و اشاعه نشریات و برگزاری کنفرانس ها، سمینارها و نمایشگاهها در گرامیداشت آن بکوشند.
علاوه بر کشورهای عضو سازمان ملل، بسیاری از سازمان های غیردولتی نیز در این روز بر اهمیت آب سالم تاکید کردند. 
بخش امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (UNDESA ) ، دهه 2005 تا 2015 را با عنوان (آب برای زندگی) معرفی کرده است.
این دهه با هدف جهانی تمرکز بیشتر روی موضوعات مربوط به آبآغاز شده است که تلاش برای استفاده از مشارکت زنان در فعالیت های توسعه مرتبط با آب و همکاری در همه سطوح برای دستیابی به اهداف مربوط به آب در اعلامیه هزاره و برنامه نشست جهانی توسعه پایدار در ژوهانسبورگ را شامل می شود.
از سال 1993، هر سال یک شعار جدید در باره مسائل حیاتی و حساس آن زمان برگزیده می شود تا فعالیت های جامعه بر پایه آن شکل گیرد.
از سال 1994 تاکنون عنوان های ویژه روزهای جهانی آب به ترتیب زیر بوده است: 1994: آب و دغدغه های همگانی، 1995 : آب و زنان، 1996: آب و شهرهای تشنه، 1997: آب جهان، آیا کافیست؟ 1998: آب زیرزمینی، گنجینه پنهان، 1999: همه در پایین دست رودخانه ها زندگی می کنند، 2000: آب برای قرن 2001: آب برای سلامت، 2002 : آب برای توسعه، 2003: آب برای آینده ، 2004 : آب و بلایا، 2005: آب برای زندگی، 2006: آب و فرهنگ، 2007: سازگاری با کم آبی، 2008: آب و سلامت، 2009 : آبهای مشترک، فرصت های مشترک 2010 : آب پاک برای جهانی سالم، 2011: آب برای شهرها پاسخی به چالش شهرنشینی، 2012: آب و امنیت غذایی

امسال هم خانم ایرنا بوکوا، مدیر کل یونسکو، از میان ۱۲ هزار شعار ارسالی به مسابقه تعیین شعار روز جهانی آب، شعار ارسالی خانم مگا کومار از هندوستان را تحت عنوان "آب در هر مکان برای همگان با همکاری های بین المللی" به عنوان شعار منتخب روز جهانی آب ۲۰۱۳ اعلام کرد.

آب جایگاهی والا و آب و آبیاری در ایران پیشینه های فراتری از تاریخ مدرن دارد و بر خلاف بسیاری از مناطق دنیا، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی در ایران، به گونه ای نبوده است که آب در محل تجمع مردم، مهیا و در دسترس باشد.
به این سبب ایرانیان در طول تاریخ همواره کوشیده اند تا آب خود را تامین نمایند. از جمله با ساختن قناتها کوشیده اند بر معضل کم آبی چیره شوند.
با وجود توجه خاص ملل مختلف به آب، سالانه حدود 2 میلیارد نفر در جهان به علت آلودگی آبها دچار بیماری های مرتبط با آن می شوند.
با حفظ و صیانت از منابع آب موجود و جلوگیری از آلودگی آن و نیز مدیریت صحیح مصرف آب می توانیم بحران آب را در دهه های آینده کمی آسانتر پشت سر بگذاریم.

 

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ٥:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢
تبادل لینک - سیستم تبادل لینک اتوماتیک