عدل باشد پاسبان گامها

استاد فرزانه جناب دکتر محمد علی اسلامی ندوشن در کتاب ارزشمند« ذکر مناقب حقوق بشر در جهان سوم» می نویسد:

«استحکام داخلی هر ملتی و سرزمینی بستگی  به آن دارد که حساب و کتابی در کار باشد و دستگاه قضایی اطمینان بخشی قانون را اجرا نموده و بر روابط میان مردم نظارت کند. همان اندازه که قانونی به اجرا درآید یک قدم بزرگ به جلو است همه ی فسادها از اجرای دغل سر چشمه می گیرد، حتی خود وضع قانون بد؛ اگر دادگستری درست کار کرد، وضع قانون بد نیز متوقف می شود، به دلیل آن که قانون گذاران به کرسی رسیده از راههای غیر قانونی، مجال عرض اندام نخواهند یافت. در میان قوای سه گانه دستگاه قضایی اگر مهم ترین قوه نباشد حسساس ترین است. زیرا داور میان مردم و داور میان مردم و دولت و حتی تا اندازه ای داور میان مردم و قوه ی مقننه است. وقتی به  دستگاه قضایی کشوری اعتماد نبود، مردم به نحو آگاه یا ناآگاه این احساس را خواهند داشت که بر سر گردنه خوابیده اند، و چون حس امنییت نبود، همه ی جریان ها به طرز غیر عادی به کار خواهد افتاد و آنگاه است که نتیجه ی معکوس گرفتن از امور احتمال زیاد پیدا می کند. جائی که می گویید آباد می کنید، خراب خواهد شد .

عدالت یعنی باز خواست و برحذر داشتن. اگر مرجع مقتدری باشد، مردم هنگام تجاوز به حق دیگران به فکر فرو خواهند رفت ، و حقی هم که زیر پا افتاد، در هر حال دیرتر یا زودتر از نو بر پا خواهد خواست.»

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ٩:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٥/۳۱

قصه ی پر غصه توسعه، در گوشه ای از سرزمین ایران به روایت تصویر

  در قسمت رشد مخرب یا توسعه پایدار به اجمال تفاوت رشد و توسعه پایدار  شرح داده شد. اکنون در این قسمت نمونه هایی از رشد مخرب یا کم نتیجه در منطقه شهرضا  با ارائه تصویر بیان می شود. دو نمونه از این فرآیند دردناک توسعه بی برنامه به سالهای قبل از انقلاب و دو نمونه دیگر به سالهای بعد از انقلاب ارتباط دارد. گرچه طرحهای  مطروحه تفاوتهایی با هم دارند ولی مشابهت این طرحها چه در آغاز، چه در روند و زمان اجرا و نتایج به جا مانده بسیار در خور تأمل و تحلیل است. هر چهار طرح در زمان اوج درآمدهای نفتی آغاز گردیده اند یا به نتیجه رسیده اما نه تنها سود و فایده چندانی نداشته است بلکه در مواردی زیان بار هم بوده اما چه کنیم که:

هرچند کازمودم از وی نبود سودم                 من جرب المجرب حلت به الندامه

عدم توجه به تجارب گذشته چیز جز ندامت و خسران در بر نداشته است. و تاوان افعال سوء عده ای قلیل را جماعتی کثیر آنهم در طی چند نسل باید بپردازند.

کارخانه پاتله شهرضا ثمره طرحی که در دهه پنجاه در منطقه اجرا شد و قرار بود که در دهه ی شصت کشورهای خاورمیانه از محصولات این طرح بهره مند گردند. اما امروزه حدود 120 نفر در این کارخانه مشغول به کارند و طبق گفته ی یکی از کارگران کارخانه، اعضا تا تاریخ 90/5/15 به مدت چهار ماه است حقوق دریافت ننموده اند. پنج سال پیش کارخانه به بخش خصوصی واگذار گردیده است.

 

شهرک عمروآباد دومین نمونه از طرحهای بی نتیجه و زیانبار قبل از انقلاب است این شهرک در دهه پنجاه و در املاک صحرای 37/2 عمروآباد ( لورک ششدانگی) احدا ث گردید. نتیجه این طرح یک میدان و بلوار و چند جاده خاکی ، سه باب ساختمان  غسالخانه، سلاخ خانه  و حمام ، دو مدرسه و یک درمانگاه است. در این طرح قرار بود خانه های مسکونی جدید، هم ساخته شود که پس از چهل سال هنوز ساخته نشده است. و بیشتر ساختمانهای احداثی هم بدون ثمر بوده اند. در زمان ایجاد طرح عوامل حکومتی در منطقه بدون کسب رضایت از مالکین حقیقی این املاک با سند سازی و امضا دروغین تعدادی موجب از بین رفتن وتباهی املاک مزروعی مردم گردیدند و عذابی جاویدان برای خود رقم زدند. در ابتدای دهه شصت شوراهای اسلامی روستاهای عمروآباد و وصف مقداری از باقیمانده این املاک را بین کشاورزان عمروآباد بصورت مشاع تقسیم نمود. بعد از این تقسیم مجدد باز هم تعرضاتی به این املاک از جانب شهرداری منظریه و افراد متعدی دیگر صورت پذیرفته است.

 قطب دام و طیور شهرضا از طرحهای توسعه بعد از انقلاب می باشد که مصداق بارز بی برنامگی، آزمندی، سود جویی به هر نحو ممکن، قانون گریزی و ...... است. در مطالب این وبلاگ مکرر آسیب ها و قانون ستیزی های مجریان طرح و دوایر دولتی پشتیبان طرح را بیان نمودیم.

راه آهن شیراز- اصفهان یکی دیگر از نمونه های بی بر نامگی، عدم نظارت دقیق، بی توجهی به اصول و قوانین است. افتتاح زود هنگام  و نیمه کاره حرف و حدیث و جنجال زیادی بهمراه داشت. 

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٥/٢٧

تصاویر ماهواره ای محل احداث قطب دام و طیور شهرضا

در تصاویر زیر محل احداث قطب دام و طیور و شرکت صنعتی پاتله شهرضا را مشاهده می کنیم در مطالب قبلی این وبلاگ توضیح دادیم که در اسناد واگذاری زمین به شرکت پیشگامان دام و طیور شهرضا برای ساخت وساز دامداریها و ساختمان های قطب زمین واگذاری در بین روستاهای قصر چم و  نظر آباد بوده است نه در بین روستای سولار و نظر آباد.  همچنین سابقه اعتراضات کشاورزان نظر آباد و عمروآباد  و اخطار کتبی شرکت آب منطقه ای اصفهان به شرکت پاتله نسبت به تغییر مصرف از صنعتی به کشاورزی را دیدیم و حتی کار به جایی رسید که شرکت آب اقدام به طرح شکایت از شرکت پاتله نمود. حال با توجه به این سوابق چگونه فرماندار وقت شهرضا و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و دیگر دوایر اقدام به طراحی چنین قطبی می نمایند؟ و این همه از آن پشتیبانی می کنند؟ فاصله چاه پاتله تا قنوات عمروآباد و نظرآباد و بابوکان  در تصویر شماره (2) بیان گردیده است.

 تصویر شماره (1)

تصویر شماره(2)

در این تصویر فاصله چاه  پاتله تا مادر چاه قنات عمروآباد 3730 متر تا  مادر جاه قنات نظرآباد1220 متر ( رشته نزدیک به کارخانه) است اقدام شرکت صنعتی پاتله به برداشت آب بیش از حد مجاز و تبدیل مصرف صنعتی به کشاورزی باعث افت محسوس آب قنوات پایین دست گردید حال خوب است مسئولان و دست اندرکاران شرکت پیشگامان دام و طیور پاسخ دهند که چگونه می توان  156 واحد دام و طیور بدون برنامه ریزی برای تامین آب احداث نمود؟ و داعیه اولین و بزرگترین قطب دام و طیور کشور را داشت؟

عکس شماره (3)

عکس شماره (4)

عکس شماره (5)

 باغ احداثی شرکت پاتله( تصویر مربوط به زمستان است)

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٥/٢٦

عکس ماهواره ای تعدادی از قنوات جنوب شهرضا

 در عکس زیر مسیر تقریبی تعدادی از قنوات جنوب شهرضا را می بینیم که بیشتر در سمت شرق قرار گرفته  و فضای سبزی برای این منطقه بیابانی ایجاد کرده اند. قطب دام و طیور شهرضا دقیقاً در  محل تغذیه سفره آبی این قنوات ایجاد گردیده است  قطبی که در مرحله اول نیاز به 32 لیتر آب در ثانیه دارد و قطعاً قنوات بالا دست و پایین دست را ، بی آبی و خشک می کند.

 

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ۳:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٥/٢٥

دور است سراب زین بادیه هشدار

دور است سراب زین بادیه هشدار           تا غول بیابان نفریبد به سرابت

 

 

 

 

 

 

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٥/۱٩

مطالعات آب شناسی شرکت پیشگامان دام و طیور

در میان اسناد قطب غیر قانونی دام و طیور شهرضا،مدارکی از مطالعات ژئو الکتریک جهت اکتشاف آبهای زیر سطحی در محدوده اراضی واگذار شده وجود داشت. هر چند این اسناد ناقص هستند و تنها صفحاتی از کل مطالعات ژئو الکتریک را در بر می گیرد اما باریک شدن در عنوان و مطالب گزارش مطالعاتی ما را بر درستی مخالفت با این طرح خانمان سوز مصرتر می نماید. اما بررسی اسناد بدست آمده:

الف- چنانکه در قسمت نتیجه گیری مطالعات می بینیم مجری مطالعاتی اذعان دارند که:« وضعیت آبهای زیر سطحی منطقه در سطح متوسطی بوده و آبهای سطحی نفوذ نموده به داخل زمین..... اغلب بصورت رگه­ای در یک زون تقریبی در اواسط دشت امکان حضور دارند.» مخالفان قطب بارها و بارها این نکته را به مسئولان یاد آوری می نمودند که منطقه جنوب شهرضا یک کانون آبگیر موقت دارد  این کانون از جانب سورمنده شروع می شود و تا هونجان ادامه دارد که با بارندگی های فصلی سفره زیرزمینی منطقه تغذیه می­ شود و اکثر مادر چاه های قنوات منطقه در اواسط این دشت قرار گرفته­ اند.

ب- در قسمت نتیجه گیری اولویت اول پیشنهادی برای حفر چاه نقطه ­ی شماره 4 از پروفیل 5 به مختصات582174 و 3520793 می­باشد که مادر چاه قنات عمروآباد در شمال و کاریز زیارتگاه در شرق نقطه معین شده برای حفر چاه قرار گرفته است. بنا به این گزارش لایه آبدار از 60 متری تا 150 متری قرار گرفته  در صورتی که واقعیت موجودخلاف این مطلب را بیان می کند لایه آبدار قنات عمروآباد و نظرآباد در عمق25 متری می باشد.

پ-  نقطه7 از پروفیل6 به مختصات 582269 و 3521743 اولویت دوم حفاری است در این قسمت مشاور مطالعاتی بیان می­دارد که: «نقاط معرفی شده بدلیل تراز ارتفاعی، عمق سطح آب و فاصله، تأثیر متقابلی بر قناتهای موجود نداشته و نمی توانند باعث تغییر عمده ای در میزان آبدهی یکدیگر شوند» ای کاش مشاور محترم بیان می داشت کدام قنات ها در این منطقه ممنوعه واقع شده­ اند ؟ و چگونه عمق سطح آب و تراز ارتفاعی نمی­ تواند باعث تغییر عمده­ ای در میزان آبدهی این قنوات شود آیا چاه 150 متری تأثیری بر قنوات نخواهد داشت؟ واقعیت بیانگرچیز دیگری است. زیرا سفره های آب زیرزمینی این منطقه از کانون آبگیر موقتی و کوچک تغذیه می­ گردد. و حفر چاه150 متری و مکش آبها از مسیر منتهی به قنوات یقیناً باعث نابودی قناتهای این منطقه می­ شود.

 

 

 

 

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٥/۱۱

ما نگوییم بد و میل به نا حق نکنیم

امروز ایمیلی به شرح زیر برایم ارسال گردیده است که باعث شد پاسخی به نویسنده عزیز ایمیل بدهم و جواب تهمت های مفتریان و حرفهای مفت وبی ارزش را بنویسم ومنتشر نمایم هرچند که از ابتدای پیگیری روند قطب غیر قانونی دام با این گونه سخنان مواجه بوده ام . حال ایمیل ارسالی و قسمتی از جوابم را که برای پیام دهنده ارسال نموده ام منتشر می کنم  - البته شک دارم که کل جواب بدست نویسنده رسیده باشد - ایمیل آقای حسن خسروی بشرح زیر است:

«سلام شما که اینقدر مدافع مردم هستی چرا جلوی بابات را نمگیری که در باغ خودش چاه غیر مجاز حفر کرده و آب همین مردم را نوش جان میکند»

نویسنده: حسن خسروی                        [haghighat42@yahoo.com]

 قسمتی از جواب اینجانب:

حضرت آقای حسن خسروی

سلام

دیر آمدی ای نگار سرمست
اگرچه شک دارم شما به اسم واقعی خودت این پیام را برای من فرستاده باشی ولی:
   الف- در ابتدا باید بگویم من مدافع حقوق خودم هستم به مردم هم گفتم بیایید از حقوق خودتان دفاع کنید که چند نفری که هنوز مردانگی و غیرت درآنها نمرده است و از مال حرام هم نوش جان ننموده اند به میدان آمدند که در آینده اسامی و اقدامات نیکشان را فقط برای آگاهی منتشر خواهم کرد

ب- فرموده اید: پدرم در باغش چاه زده است. بهتراست بدانید پدر ما دو باغ دارد و ای
 کاش مشخص می نمودید در کدام باغ چاه حفر نموده است؟ پدرم یک باغ در لورک عمروآباد دارد که از بس دیوارهایش را تا ثریا بالا برده فقط سفینه های فضایی و شاتل می توانند وارد آن شود ویکی باغ کارخانه که در کنار کاریز بابوکان قرار دارد و هم اکنون تعدادی از اهالی شریف و سر پا احساس و مسئولیت بابوکان مدعی هستند که حریم قناتشان را تصرف عدوانی نموده است و فعلا هم در شعبه حل اختلاف به مسئولیت حبیب اله اسماعیلی شاکی شده اند و پرونده موجود است و در مرحله کارشناسی است که آیا حریم قنات را تصرف عدوانی نموده یا خیر؟ از جناب حاج جعفر شایان فرزند حاج حبیب اله که دامادشان مسئول امور دام جهاد شهرضاست و پیگیر پرونده هستند بپرسید البته اگر به ایشان دسترسی ندارید می توانید از  آقای رحمت اله ایزدی بابوکانی هم که این روزها در باغهای عمروآباد به دنبال چاه غیر مجاز هست موضوع را سوال فرمایید ایشان خود شاکی ما هستند

پ- از شما و امثال شما که اینگونه عالم به امور غیبی هستید عاجزانه درخواست می نمایم عکس و محل حفر چاه را به حقیر نشان دهید تا خودم چاه را پر کنم (و اگر شما و دیگر مدعیان هم بیایید و قدم رنجه کنید بد نیست

ت- در این دوساله اخیر که پیگیر قضیه قطب غیر قانونی دام و طیور شهرضا بوده ام با این تهمت ها زیاد روبرو شده ام افتراهایی چون: تنش آفرین - اغتشاشگر- زمین خوار ( نامه مورخه 88/12/27 فرماندار وقت شهرضا را بخوانید در  همین وبلاگ موجود است )- فضول- منم کن- چون درخواست زمین کرده است  به او ده جریب زمین نداده اند دست به این اقدامات می زند و حالا حفر چاه؟

ث- حفر چاه در باغهای عمروآباد حدیث تلخ مکرری است که از زمان ورود عده ای شهرضایی و همشهری ها به صحرای عمروآباد و بابوکان و روستاهای دیگر باب روز شده است که درآینده نزدیک تعدادی از تصاویر چاه های در حال حفر را منتشر می کنم

چ- اگر منظورت از حفر چاه حریم قنات بابوکان است در نوشتاری تفاوت حریم گل انداز و حریم آبی را توضیح خواهم داد

ح-به شما که از جسارت بهرمند هستید توصیه می کنم نه تنها حفر چاه غیر مجاز غلامعلی عسگری را به نهادهای ذی ربط گزارش نمایید بلکه هرکس دیگر راهم گزارش نمایید حقیر مدد کار شما هستم

خ- کاریزهای ایران یکی ار جلوه های ارزشمند تمدن ایران هستند سزاوار نیست که بخاطر منافع کوتاه مدت عده ای ویران شوند انگیزه اصلی من حفاظت از این میراث گران سنگ بود تمام مدعیان توسعه در ایران برای من نمونه ای چون قنات بیاورند که این گونه تمدن ساز بوده است. اگر سری به شمال ایران بزنید می بینید که عمر سد سفید رود تمام شده است اما پس ازسی سال هنوز کانالهای انتقال آب تکمیل نگردیده اند

ر-نمونه های توسعه در منطقه را برای شما شرح دادم شهرک عمروآباد و شرکت صنعتی پاتله. حال اگر عده ای فریب خوردند یا به دلایل دیگر مسبب از بین رفتن املاک صحرای ششدانگی شدند خطا را با خطای فاحش دیگر رفع و جور نمی کنند آنهم با بی تحرکی و انفعال در برابر چنین هجمه ی خطرناکی . آری برادر این راه غیر مستقیمی که در منطقه ما و جاهای دیگر رفته اند تا اندک منفعتی کسب نمایند به ترکستان که هیچ به ناکجاآباد ختم می شود نمونه بارزش :  خشک شدن زاینده رود و معضلات منطقه شرق و جنوب شرقی اصفهان

ز- باز اگر منظور شما از حفر چاه داماد دائی ماست که در باغ خود چاه حفر نموده است باید بگویم : وَ لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‏ هیچ کس بار گناه دیگری را بدوش نخواهد گرفت. هر چند که شنیده ام چاه غیر مجاز او را مسدود نموده اند

در پایان به شما و دیگر مفتریان صمیمانه عرض می کنم که اگر وجدان دارید در نوشته ها و اسناد این وبلاگ بدون حب و بغض بنگرید و قضاوت کنید که چه اتفاقی در شرف وقوع است شاید دوباره روزی برسد که کسی نباشد که برحال تباه مردم بد گرید و اگر مسلمید  از این تهمت ها و حسادت های کودکانه پرهیز نمایید  وبدانید که

قالَ یا قَوْمِ أَ رَأَیْتُمْ إِنْ کُنْتُ عَلى‏ بَیِّنَةٍ مِنْ رَبِّی وَ رَزَقَنی‏ مِنْهُ رِزْقاً حَسَناً وَ ما أُریدُ أَنْ أُخالِفَکُمْ إِلى‏ ما أَنْهاکُمْ عَنْهُ إِنْ أُریدُ إِلاَّ الْإِصْلاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَ ما تَوْفیقی‏ إِلاَّ بِاللَّهِ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَ إِلَیْهِ أُنیبُ  88

وَ یا قَوْمِ لا یَجْرِمَنَّکُمْ شِقاقی‏ أَنْ یُصیبَکُمْ مِثْلُ ما أَصابَ قَوْمَ نُوحٍ أَوْ قَوْمَ هُودٍ أَوْ قَوْمَ صالِحٍ وَ ما قَوْمُ لُوطٍ مِنْکُمْ بِبَعیدٍ 89

گفت: «ای قوم من ، بیندیشید ، اگر از جانب پروردگارم دلیل روشنی داشته باشم ، و او از سوی خود روزیِ نیکویی به من داده باشد [ آیا باز هم از پرستش او دست بردارم؟ ] من نمی خواهم در آنچه شما را از آن باز می دارم با شما مخالفت کنم [ و خود مرتکب آن شوم ] . من قصدی جز اصلاح [ جامعه ] تا آنجا که بتوانم ، ندارم ، و توفیق من جز به [ یاری ] خدا نیست. بر او توکّل کرده ام و به سوی او بازمی گردم.»

  و ای قوم من ، زنهار تا مخالفت شما با من ، شما را بدانجا نکشاند که [ بلایی ] مانند آنچه به قوم نوح یا قوم هود یا قوم صالح رسید ، به شما [ نیز ] برسد ، و قوم لوط از شما چندان دور نیست

قرآن کریم سوره هود آیات 88 و 89 

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ٦:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٥/٦

زنگ خطر به صدا درآمد؛ آب‌های زیر زمینی به منابع شور رسیدند

بحران آ‌ب‌های زیر زمینی با ورود منابع شور به آن‌ها، شدت بیشتری به خود گرفته است؛ کاهش نزولات جوی و خشکسالی موجب شده توازن سفره‌های زیرزمینی برهم خورد.

معاون حفاظت و بهره برداری سازمان آب منطقه‌ای استان اصفهان در این مورد به ایلنا گفت: هم اکنون سطح آب زیر زمینی ۱ تا ۱۲ متر افت دارد . به گفته “غلامحسین حیدرپور” سفره‌های آب زیر زمینی وارد منابع شور شده‌اند؛ این موضوع سبب انتشار نمک در زمین می‌شود در این صورت امکان کشت در زمین کشاورزی وجود ندارد..

او خاطرنشان کرد که برای کمتر کردن این بحران از ۲ سال پیش اقداماتی انجام شده که هم اکنون نیز ادامه دارد.

نصب کنتورهای هوشمند آب و برق در محل چاه‌ها از جمله این راهکارهاست که به گفته حیدر پور می‌تواند در برداشت غیر مجاز از چاه سهم به سزایی داشته باشد.

در همین حال “وحید عباس”، کارشناس ژئومورفولوژی، در مورد وضعیت ‌‌سفره‌های آب زیرزمینی اصفهان گفت: در شرایط کنونی به دلیل کاهش نزولات جوی وخشکسالی با حالت “برداشت بیشتر از دریافت” روبه روشده‌ایم و این موضوع توازن سفره‌های زیرزمینی را برهم زده و منفی کرده است.

وی با بیان اینکه مخازن زیرزمینی منابعی هستند که درطی قرنها و سالها تغذیه می شوند افزود: بهره برداری بیشتر از ظرفیت برابراست با تخریب ومرگ دائمی این مخازن، بنابراین باید از طریق مدیریت صحیح مصرف و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید به بحران این مساله کمک کرد و تلفات آب را به کمترین میزان رساند.

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٥/٥

تصویر طومار هشت متری کشاورزان معترض ایجاد قطب جنوب شهرضا به مسئولین

زمانی که فرماندار وقت شهرضا آقای رضا شهرضا در برنامه بازتاب ( صدا و سیمای استان اصفهان) و دیگر جلسات قبل و بعد از آن مدعی بود که تنها معترض طرح قطب دام وطیور یک نفر است یاحداکثر چند نفر بیشتر نیستند  نامه زیر به طول هشت متر تهیه گردید که بیانگر اعتراض اهالی روستاهای مجاور طرح غیر قانونی قطب دام و طیور شهرضا است این نامه های جمعی که حکم طومار را دارد به مقامات مسئول کشور و استان ارائه گردید و چنانکه می بینید به دلیل ارعاب و تهدید و تطمیع ایادی فرماندار سابق و شرکت پیشگامان دام وطیور تنها اهالی و کشاورزان  روستا های عمروآباد -سولار- زیارتگاه- بابوکان- بوان- ولندان- وصف - اسفه سالار و چهار شورا  - البته اهالی این روستاها هم نه بطور کامل -به امضای این طومار مبادرت نمودند لازم به تذکر است که بدلیل محدودیت فضای وبلاگ تنها به ارائه تصویر بسنده نمودیم و مطالب مندرج در این نامه را در تصاویر شکوائیه های دیگر منتشر می کنیم

 

 

   + مسعود عسگری عمروآبادی - ۸:۳٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٥/۱
تبادل لینک - سیستم تبادل لینک اتوماتیک